S úspěchem proti proudu

"S úspěchem proti proudu"

Olomoucký spisovatel Marek Hnila vyprodal novou knihu a chystá divadelní hru.

Svou čtvrtou knihu vydal olomoucký autor Marek Hnila, který se ze studijní cesty ajťáka vrhnul na dráhu spisovatelskou a nakladatelskou. V této oblasti se snaží jít svou vlastní cestou a nehledět na komerční složku produkce knih. Umění pro umění, to je motto literáta z hanácké metropole. A na zájmu o díla je to poznat, první náklad nové knihy se vyprodal za měsíc.

Prvotina nesla název Bratříček, následovala kniha Mezi dobrem a zlem a po ní Správná věc. V dubnu pak Marek Hnila uvedl své poslední dílo Mezi tebou a mnou. Kniha vypráví příběh studenta, který se rozhodne zanechat školy i práce obchodního zástupce a věnovat se práci fotografa v ústavu soudního lékařství.

„Kniha má autobiografické prvky, ale úplně se k tomu nehlásím. V jedné části hlavní postava pracuje na pitevně a to je trochu kontroverzní, také jsem tam pracoval. Hrdina knihy se jmenuje Darek, a tak jsem se měl jmenovat i já. Námětem je taková alternace na můj život, jak by se mohl ubírat,“ nastiňuje neobvykle rozpracovaný směr uvažování Marek Hnila.

Svůj vlastní pohled má olomoucký spisovatel i na peněžní zisk z autorské činnosti. „Lartpourlartismus neboli umění pro umění je filozofie celého mého nakladatelství. Spousta lidí si myslí, že pro nakladatele je to velice hloupé. Ale pro mě je to důležité, mým vzorem je třeba Jean-Paul Sartre. Ten odmítl Nobelovu cenu, protože řekl, že spisovatel se nikdy nesmí stát institucí. V dnešní době se knihy dělají na základě komerčních ústupků, a to pak má vliv na hodnotu a kvalitu díla,“ míní Hnila.

Na tomto přístupu se shodl i se zástupci Městské knihovny v Praze. Svou čtvrtou knihu na webu knihovny nabízí zdarma ke stažení. „Kniha prošla v Praze profesionální redaktorskou úpravou. Městská knihovna ji zařadila do programu na podporu české beletrie. Na internetu je tak k dispozici i online zdarma. Je důležité, aby se kultura či umění šířila mezi veřejnost a nehledělo se jen na komerční zisk,“ zdůrazňuje Marek Hnila.

Kdo však raději drží vytištěný svazek v rukou, má možnost si zakoupit knihu i v klasické formě. Navíc podle Hnily v mimořádné kvalitě. „Výrobní cena knihy je velice drahá, je vytištěna na švédském papíru typu Munken. Je to zažloutlý papír, který je velice příjemný na dotyk a krásně se z něj čte. Je to jeden z nejkvalitnějších materiálů. Tištěnou verzi se vždy snažíme udělat unikátní. Papír má takovou kvalitu, že by měl vydržet okolo dvou set let. Vazba je šitá a kniha je v měkkých deskách, tuto variantu mám rád,“ vylíčil formu své čtvrté knihy spisovatel, který se díky své další práci může věnovat umění a nakladatelské činnosti tak, jak sám cítí.

A jeho směřování proti proudu může být podle prodejů úspěšné. První tisícový náklad Mezi tebou a mnou se prodal za necelý měsíc, další ještě větší počet knih míří do distribuce. „Čtenáři stoprocentně vyhledávají hlubší literaturu. Ale není jí moc. K mému nakladatelství už našli cestu,“ podotýká Hnila.

Šestadvacetiletý autor chystá i další dílo, které se od toho aktuálního bude značně lišit. „Každá moje kniha je žánrem jiná, o to se snažím. Tentokrát se budu soustředit přímo na Olomouc. Bude to moje první divadelní hra. Půjde o spojení díla Zahrada pozemských rozkoší od Hieronyma Bosche s Olomoucí,“ říká Hnila a ke vztahu Hané s ikonickým trojdílným obrazem z počátku šestnáctého století doplňuje: „Ne každý ví, že Hieronymus Bosch na poslední části triptychu, který představuje apokalypsu, ztvárnil také takzvaný Loštický pohár.“

Drama zasazené do Olomouce by chtěl v budoucnu dostat až na jeviště. „Budu usilovat o to, aby se hra i realizovala v divadle, komunikuji o tom s olomouckým odborem cestovního ruchu a kultury. Ambice mám poměrně vysoké,“ usmívá se talentovaný autor.

ZDROJ
Článek ze 4. května 2022
Stanislav Heloňa, redaktor
Olomoucká DRBNA